BØGER & LÆRINGSMATERIALER
Vores stifter og CEO, Kirsten M. Poulsen, har skrevet og bidraget til en række bøger om mentoring.
Her på siden finder du udvalgte titler, der kan inspirere dig til at starte et mentorprogram eller udvikle egen mentorrejse. Bøgerne henvender sig til virksomheder, organisationer, mentorer, ledere og mentees, der ønsker at styrke deres kompetencer og relationer gennem mentoring.
Du kan købe bøgerne direkte her på siden eller hos udvalgte boghandlere.

NY - Kort & godt om MENTORING
Af Kirsten M. Poulsen
Forlag: Dansk Psykologisk Forlag

Udgivelsesår: 2023
ISBN: 9788771855227
Antal sider: 116
Type: Bog, hæftet
Sprog: Dansk
Pris: 156,00 kr. ekskl. moms
MENTOR+GUIDEN - om mentorskab og en-til-en relationer
Af Kirsten M. Poulsen
Forlag: KMP+ Forlag

Udgivelsesår: 3. udgave 2021
ISBN: 9788799233434
Antal sider: 243
Type: Bog, hæftet
Sprog: Dansk
Pris: 300,00 kr. ekskl. moms
Kort & godt om MENTORING giver baggrundsviden og konkrete anbefalinger til, hvordan mentorprogrammer igangsættes, drives og evalueres. Bogen henvender sig bredt til alle, der interesserer sig for mentoring – ledere, specialister, medarbejdere og HR-ansvarlige – og til dem, som gerne vil have en mentor, blive mentor eller allerede indgår i en mentor/mentee-relation.
En vigtig pointe i denne bog er, at både mentor og mentee kan vinde ved dette møde, og dermed punkteres den traditionelle forestilling om, at mentor sidder inde med alle svarene, som mentee mangler.
MENTOR+GUIDEN – om mentorskab og en-til-en relationer er en guidebog for mentorer og mentees. Den handler om mentorskabet, mentors- og mentees udbytte, overvejelser om at påtage sig mentorrollen samt om dilemmaer, spilleregler og etik i samarbejdet.
Bogen er struktureret omkring mentorskabets faser: forberedelse, etablering, læring og afslutning. I hvert afsnit beskrives det grundlæggende indhold i fasen efterfulgt af teori, værktøjer og metoder for at gå dybere ind i mentorskabet.
MENTORPROGRAMMER i virksomheder og organisationer
Af Kirsten M. Poulsen & Christian Wittrock
Forlag: DJØF Forlag

Udgivelsesår: 2012
ISBN: 9788757418378
Antal sider: 478
Type: Bog, indbundet
Sprog: Dansk
Pris: 250,00 kr. ekskl. moms
ARBEJDSBOG for mentorer & mentees - inkl. rollekort
Af KMP+ House of Mentoring
Forlag: KMP+ Forlag

Udgivelsesår: 2015 (løbende opdateret)
Antal sider: 128
Type: Bog, wire spiral
Sprog: Dansk
Pris: 585,00 kr. ekskl. moms
MENTORPROGRAMMER i virksomheder og organisationer støtter og guider sig i processen med at designe et mentorprogram. Bogen indeholder en struktureret gennemgang af, hvilke overvejelser en organisation bør gøre i forbindelse med beslutning om og etablering af et mentorprogram samt en konkret beskrivelse af fordele og ulemper ved forskellige typer af programdesign.
Bogen indeholder cases fra 7 organisationer og giver eksempler på, hvordan mentorprogrammet kan gennemføres med forskellige formål og med forskelligt udbytte for den enkelte.
ARBEJDSBOG for mentorer & mentees indeholder introduktion til moderne mentoring, en beskrivelse af Mentors Mange Roller, en logbog-del til at dokumentere udbytte af møderne, samt 13 konkrete værktøjer til anvendelse i mentor/mentee-samarbejdet samt et lille sæt rollekort.
Bogen giver mentorer og mentees en struktureret tilgang til at forberede sig til møderne og dokumentere deres læring. Bogen støtter mentorer og mentees i deres læringsprocess og øger kvaliteten af møderne og deres udbytte af mentorforløbet.
The Mentor+Guide to Mentoring Programmes
Af Kirsten M. Poulsen
Forlag: KMP+ Forlag

Udgivelsesår: 2012
ISBN: 9788799233410
Antal sider: 67
Type: Bog, hæftet
Sprog: Engelsk
Pris: 180,00 kr. ekskl. moms
Developing Successful Diversity Mentoring Programme
Af David Clutterbuck, Kirsten M. Poulsen & Frances Kochan
Forlag: McGraw Hill

Udgivelsesår: 2012
ISBN: 9780335243884
Antal sider: 224
Type: Bog, hæftet
Sprog: Engelsk
Pris: 292,00 kr. ekskl. moms
The Mentor+Guide to Mentoring Programmes præsenterer nogle af de vigtigste elementer for at forstå mentoring og hvad mentoring kan bidrage med, samt hvilke aspekter man skal overveje, når man skal designe og implementere et nyt mentorprogram.
Bogen kaster et nyt blik på mentorrollen eller rettere de mange roller, som mentor kan have. De to velkendte roller facilitator og rollemodel, samt 10 situationelle roller som giver mentor og mentee en ny indsigt i de mange muligheder, der ligger i gode mentorsamtaler.
Developing Successful Diversity Mentoring Programmes præsenterer 32 cases fra hele verden og beskriver et bredt spektrum af tilgangen til design, implementering, ledelse samt evaluering af mentorprogrammer. Forfatterne fortæller om dilemmaer, faldgruber og succeskriterier og giver et godt indblik i, hvad der fungerer, og hvad der ikke fungerer i forskellige situationer.
Bogens cases er inddelt i 3 kategorier; Mentorprogrammer i forhold til handicap, i forhold til køn (især kvinder og karriere/ledelse) og i forhold til etnicitet.

KMP+ Forlag blev etableret i 2008 og udgiver fagbøger samt undervisnings- og læringsmaterialer af høj kvalitet inden for mentoring, ledelsesudvikling, talentudvikling og karriereudvikling. Vores udgivelser bygger på værdier om faglighed og praktisk relevans. Forlaget ejes af KMP+ House of Mentoring ApS.